Atrakcje na północy Polski – kaszubska miejscowość Strzelno

Atrakcje na północy Polski – kaszubska miejscowość Strzelno

Kaszuby stały się ostatnio jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. To kraina pięknych widoków, znanych letnisk oraz wsi, w których do dnia dzisiejszego żywa jest kaszubska tradycja. Ci, którzy chcą poznać zwyczaje mieszkańców Kaszub, koniecznie powinni zajrzeć do Strzelna.

Miejscowość Strzelno – co warto wiedzieć?

Ta miejscowość, położona w okolicy Władysławowa, znana jest z długiej historii. Informacje na jej temat można znaleźć już w dokumentach z początków XIV wieku. Tragiczne wydarzenia miały tu miejsce w okresie potopu szwedzkiego. Wieś została zniszczona przez szwedzkie wojska, a jej mieszkańców wymordowano. Szybko jednak wróciło tu życie. Powstała szkoła i nowy kościół, a miejscowa ludność zakładała bractwa i stowarzyszenia. Jedną z najprężniej działających w tym miejscu instytucji było towarzystwo trzeźwości.

Dziś turyści odwiedzający Strzelno mogą podziwiać zachowany układ owalnicowy tej wsi. Brak tu cenniejszych zabytków, choć warto zwrócić uwagę na znajdujący się w centralnej części wsi kościół. To neogotycka świątynia z XIX stulecia, której patronuje św. Maria Magdalena. W tym niewielkim kościele dominuje styl barokowy. Taką właśnie formę mają mieszczące się w jego murach ołtarze oraz chrzcielnica. Oprócz tego warto także odwiedzić kaszubskie Sikorzyno – warty uwagi jest przede wszystkim wyjątkowy Dwór Wybickich w Sikorzynie.

Tym, co przyciąga turystów do Strzelna nie są jednak zabytki, lecz tradycja i kultura. Organizowane tu imprezy ludowe cieszą się dużą popularnością w okolicy, a dla turystów mogą być one miłym urozmaiceniem i świetnym dodatkiem do urlopu spędzanego na kaszubskiej wsi. Tu Kaszuby z dumą prezentują swą tradycję, a turyści mogą wypocząć w pięknym otoczeniu.