Ciekawe miejsca we Władysławowie – latania morska w Rozewiu

Ciekawe miejsca we Władysławowie – latania morska w Rozewiu
fot. unsplash.com

Jej blask widać z prawie 50 km. Ta wysoka na 32 metry latarnia morska jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc we Władysławowie i okolicach. Jeżeli planujesz przyjazd w te rejony, koniecznie musisz ją zobaczyć na własne oczy!

Od średniowiecza

Jeżeli wierzyć starym pismom sprzed setek lat, na przylądku Rozewie latarnia morska stoi już od średniowiecza. Potwierdza to szwedzka mapa wydana w 1696 roku. Ta latarnia, którą możemy oglądać, powstała w 1822 roku. Aby odróżnić światło rozewskiej latarni od czołpińskiej, kilkadziesiąt lat później wybudowano nową, drugą latarnię. 

Nie przyjęła się jednak i już w 1910 roku powrócono do starej, zmieniając jej światła z lampy naftowej na żarówkę elektryczną ze wklęsłym zwierciadłem i pryzmatami. Samą latarnię podwyższono również o prawie pięć metrów, dodając czterokondygnacyjną wieżę pomalowaną na czerwony kolor. W 1978 roku ponownie podwyższono ją o osiem metrów. 

Jak świeci latarnia morska w Rozewiu?

Światło daje układ optyczny składający się z 20 reflektorowych żarówek umieszczonych po 10 na obrotowych panelach. Światło daje błysk przez 0,1 sekundy, a przerwa trwa 2,9 sekund. Co ciekawe, bez problemu da się dostrzec odbicie rozbłysku latarni w odległości nawet kilometra do latarni. Posiada trzy galerie, ale tylko jedna z nich, najniższa, jest udostępniona dla zwiedzających. 

Godziny otwarcia latarni w Rozewiu

Latarnia morska jest otwarta dla zwiedzających przez pięć miesięcy w roku. W maju, czerwcu i wrześniu, od 9:00 do 14:00 i później od 15”00 do 18:00. W wakacje, lipiec i sierpień, czynna jest nieprzerwanie od 9:00 do 19:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, ulgowy to 7 zł.