Dlaczego plastik jest tak niebezpieczny dla Bałyku? To dotyczy również ciebie

Dlaczego plastik jest tak niebezpieczny dla Bałyku? To dotyczy również ciebie
fot. unsplash.com

Wakacje nad polskim morzem to marzenie niejednego z nas. Białe piaszczyste plaże i malownicze sosnowe lasy oraz szum fal to idealne warunki do odpoczynku. Niestety, turyści pozostawiają po sobie coraz więcej śmieci, które nie lądują w koszach, a w morzu. I dochodzi do tragedii.

Zwierzęta morskie jedzą plastik

Może to się wydawać z naszego punktu widzenia nieco dziwne, ale jednak morskie stworzenia widząc chociażby plastikową siatkę, odbierają ją jako potencjalne pożywienie. Jednak, gdy znajdują się już w żołądku ryby, nie zachowuje się jak zwykły pokarm i tym samym powoduje złudne uczucie sytości. Ryba umiera właśnie przez to. Takich wypadków jest coraz więcej i jedyne co możemy zrobić, to wspierać wszystkich tych, którzy chcą oczyścić Bałtyk. No i nie śmiecić więcej rzecz jasna.

Mikroplastik

Butelki, siatki i inne plastikowe rzeczy pływające w Bałtyku są narażone na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury, słona woda oraz wiatry. Przez to, plastik ulega zniszczeniu i rozdrobnieniu, ale nie znika całkowicie. W swojej mikroskopijnej postaci przenika do organizmów żyjących w morzu. A skoro jemy ryby, to w ostateczności i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Szukasz więcej informacji o swoim zdrowiu? Wejdź na portal zdrowieonline.pl

Nie milkną echa głośnej sprawy, kiedy to u jednego z mieszkańców północnej polski znaleziono mikrocząsteczki plastiku w płucach. Najpewniej właśnie znalazły się tam po bliskim spotkaniu z rozdrobnionym w Bałtyku plastikiem. Wydawać by się mogło, że nie mamy na to wpływu ale to nieprawda. Wystarczy, że każdy z nas zadba o swoje śmieci, aby wylądowały zamiast na plaży, to w odpowiednich koszach. Również na wakacjach.