Nowe oblicze nieukończonej elektrowni w Żarnowcu: powstanie tam największa pływająca instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Nowe oblicze nieukończonej elektrowni w Żarnowcu: powstanie tam największa pływająca instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Obszar, na którym planowano zbudować elektrownię w Żarnowcu, a który nigdy nie został ostatecznie wykorzystany, teraz ma szansę na nowy początek. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) zdecydowała się podjąć ambitny krok w stronę transformacji energetycznej regionu. W miejscu zbiorników retencyjnych wód opadowych powstaną panele fotowoltaiczne, tworząc nie tylko największą pływającą instalację tego typu w Polsce, ale także jedną z największych na starym kontynencie.

Zadaniem PSSE było znalezienie partnera do realizacji projektu. Wybór padł na firmę Antamion, która ma za zadanie opracować dokumentację techniczną oraz uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę masywnej instalacji fotowoltaicznej. Moc tego giganta energetycznego ma wynosić co najmniej 7 MWp. Lokalizacja przyszłej farmy słonecznej to tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu, a dokładnie – zbiorniki retencyjne wód opadowych znajdujące się na tym obszarze w województwie pomorskim.

Instalacja będzie generować „zieloną energię”, która nie tylko trafi do sieci energetycznej, ale także zasili lokalne przedsiębiorstwa i domy. Dodatkowo, dzięki temu projektowi, oczekuje się zmniejszenia emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla (CO2).