Poradnik plażowicza: kremy z filtrem ochronnym. Czy to absolutna konieczność?

Poradnik plażowicza: kremy z filtrem ochronnym. Czy to absolutna konieczność?
fot. unsplash.com

O ile jeszcze 10 lat temu moda na mocną opaleniznę miała się bardzo dobrze, o tyle obecnie panuje o wiele zdrowszy trend. Ochrona skóry przed mocnym słońcem to konieczność, aby cieszyć się zadbaną i zdrową cerą.

Jak działa krem z filtrem?

W zależności od tego, czy wybierasz krem mineralny czy z chemicznym składem, działanie jest to samo. Kosmetyk ten to ochronna tarcza, która odbija, albo pochłania promienie słoneczne, nie dopuszczając do poparzeń. Kremy naturalne (mineralne) pozostawiają na skórze lekki biały film. Z kolei kremy z chemicznym składem wnikają w warstwy naskórka i tam ochraniają skórę. 

Który krem będzie najlepszy na plażę?

Odpowiedź jest prosta – ten, który nałożono na skórę. Bez względu na to, czy ma konsystencję mleczka, balsamu czy olejku, działa tak samo, chroniąc wrażliwą skórę. Osobną kwestią są wartości ochronne.

  • Osoby o jasnej karnacji – na całodzienne plażowanie powinny mieć ze sobą krem ochronny SPF od 30 do 50. Podobnie małe dzieci oraz osoby starsze. Jeżeli opalasz się od razu na czerwono, zacznij od kremu z filtrem SPF 50 a potem stopniowo zmniejszaj ochronę do 30. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji.
  • Osoby o ciemnej karnacji – również muszą stosować kremy z filtrami, jednak tu przedział SPF zniża się od 15 do 30. I analogicznie, zacznij od wyższego a potem możesz stopniowo zmniejszać jego wartość.

Dodatkowo, aby ochronić swoją skórę twarzy przed zgubnymi działaniami słońca, zawsze używaj wyższego filtru na twarz. Dzięki temu unikniesz pierwszych słonecznych zmarszczek. 

Ile nakładać kremu?

Standardowo, na całe ciało wystarcza tyle kremu, ile mieści się na podstawie twojej dłoni. Na twarz wystarczy ilość odpowiadająca ziarnku fasoli. Nałóż krem na 20 minut przed wyjściem na plażę i daj tym samym czas aby krem zadziałał. Postarzaj tę czynność za każdym razem gdy wyjdziesz z wody i standardowo, co 2 godziny by skutecznie uniknąć poparzeń słonecznych. Miłego plażowania!