Rajstopy z Morza Bałtyckiego? Tak, to teraz możliwe. A wszystko przez śmieci!

Rajstopy z Morza Bałtyckiego? Tak, to teraz możliwe. A wszystko przez śmieci!
fot. unsplash.com

Nie od dzisiaj wiadomo, że nasz piękny Bałtyk jest coraz bardziej zaśmiecony. Tony plastiku wyławiane rokrocznie tylko potwierdzają tę tezę. Jedna z wiodących firm zajmujących się produkcją rajstop, postanowiła to wykorzystać. I zrobiło się o niej całkiem głośno!

Rajstopy od marki Gabriella

Na ten ekologiczny i całkiem dochodowy biznes wpadła polska firma z Łodzi, Gabriella. Od dłuższego czasu szukała ona rozwiązań dotyczących podstawowych zasad filozofii marki — aby produkować z szacunkiem dla otaczającej nasz natury. W końcu, gdy w listopadzie odbyła się premiera nowej linii rajstop, wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Bo jak to, pończochy z plastiku z Morza Bałtyckiego?

Firma nie bawiąc się w półśrodki, od razu zaznacza, że jej wyroby zrobione są z odpadów wyłowionych z Bałtyku. Nie są to jednak plastikowe butelki, a przędze z sieci rybackich. Do tego, 10% zysku ze sprzedaży produktów marki Gabriella, jest przekazywane na rzecz fundacji MARE. Co istotne, opakowanie rajstop również jest zaprojektowane w ekologicznym duchu. Zamiast plastiku, mamy tu kompostowany odpowiednik powstały na bazie PLA. To włókno, wykonane w całości z cukrów roślinnych. Papier również pochodzi z materiałów odzyskanych.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza taka akcja. W ubiegłym roku ta sama firma zaprezentowała linię rajstop wyprodukowanych w 100% z przędz z recyklingu. Teraz na półkach możemy znaleźć linię Ocean, nawiązującą do tegorocznej akcji.

Śmiercionośny plastik

Mało z nas zdaje sobie sprawę, że cieszący oczy brokat, który świeci tak pięknie, gdy dostanie się do morza, zabija organizmy w nim żyjące. Nie zastanawiamy się nad tym, co dzieje się z plastikowymi opakowaniami, które używamy w naszej codzienności. Część z nich niestety dostaje się do mórz i oceanów, tworząc prawdziwe pływające wyspy śmieci. Jeżeli nie wierzysz, poczytaj o mikroplastiku nie tylko w wodzie!

W obecnych czasach nie jesteśmy w stanie w 100% zrezygnować z opakowań plastikowych. Jednak możemy bardziej świadomie dokonywać swoich wyborów, korzystając, chociażby z rzeczy wykonanych z materiałów z recyklingu. Wszystko po to, aby cieszyć się wakacjami nad Morzem Bałtyckim.