Sukces miejskiego klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Władysławowo. Udało się zebrać aż 11 l krwi!

Sukces miejskiego klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Władysławowo. Udało się zebrać aż 11 l krwi!
fot. unsplash.com

W ubiegłą sobotę plac przy Szkole Podstawowej nr 2 został zajęty przez ogromny autokar. Nie była to jednak wycieczka, jak mogli niektórzy się domyślać, a krwiobus z RCKiK w Gdańsku. Chętnych do oddania krwi nie brakowało!

Kto może oddać krew?

Wbrew pozorom, nie wszyscy, mimo szczerych chęci, mogą zostać honorowymi dawcami krwi. Jeżeli chorujesz na przewlekłe lub nawracające choroby krwi albo układu krwiotwórczego- nie możesz tego zrobić. Wykluczeni są również ludzie chodzi na choroby zakaźne takie jak kiła, HIV, HTLV babeszjoza, czy promienica.

Dawcą może być osoba zdrowa i pełnoletnia, która nie ukończyła sześćdziesiątego roku życia. Aby oddać krew, musi przyjść do punktu krwiodawstwa z dowodem osobistym albo każdym innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. W bankach krwi w całej Polsce najczęściej brakuje krwi z grupy 0 Rh-, jednak każda grupa jest bardzo mile widziana.

Ile zebrali we Władysławowie?

Jesienna akcja, biorąc pod uwagę rozmiar miasteczka, może być uznawana za sukces. Aż 28 osób zgłosiło się do weryfikacji lekarskiej, z czego 25 było w pełni zdrowych. Mogli oni bez problemu oddać krew. Co cieszy, wśród tych osób były również takie, które robiły to po raz pierwszy. Łącznie zebrano aż 11 litrów, które zostaną przekazane do regionalnego banku krwi aby pomagać potrzebującym. To ostatnia zbiórka krwi we Władysławowie w tym roku. Kolejne z pewnością będą za rok, na wiosnę.