Szczepienia przeciw COVID-19. Czy w naszym regionie wszyscy są zaszczepieni?

Szczepienia przeciw COVID-19. Czy w naszym regionie wszyscy są zaszczepieni?
fot. unsplash.com

Podczas gdy jedni krzyczą „szczepcie się” a inni „odszczepcie się od nas”, koronawirus zbiera swoje żniwo. Z oficjalnych statystyk wynika, że w pełni zaszczepionych w powiecie puckim jest 57% mieszkańców. Jak rozkładają się te dane na poszczególne powiaty?

86 miejsce w rankingu

W powiecie Puckim sytuacja nie wygląda tak źle, jak w przypadku innych powiatów w Polsce. Zajmuje 86 miejsce i patrząc na statystyki, może być jeszcze lepiej. W gminie miejsko-wiejskiej Władysławowo zaszczepionych jest 62% mieszkańców. Nieco mniej jest w gminie miejskiej Puck, gdzie na zaszczepienie przeciwko COVID-19 zdecydowało się nieco ponad 60% mieszkańców.

Nieco gorzej jest w gminach typowo turystycznych, takich jak Hel, Jastarnia, Krokowa czy Puck. Tam poziom osób zaszczepionych oscyluje wokół 51% populacji danej miejscowości. Jak wynika z rządowych ustaleń, niższy procent zaszczepionych nie wynika z braku dostępu do opieki zdrowotnej, ale z braku zainteresowania szczepionką. Zgodnie z obowiązującym prawem, szczepienie przeciw COVID-19 nie jest obowiązkowe. Warto jednak dodać, że jest bezpłatne.

Zapisy na szczepienia

Aby zaszczepić się przeciwko COVID-19, można wybrać jedną z czterech opcji. Jedna z nich to bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień 989. Kolejna, to telefon do wybranego punktu szczepień w regionie. Inna, to SMS na numer 664 908 556 o treści SzczepimySie. Ostatnia już, to zapisanie się przez e-rejestrację ze strony pacjent.gov.pl

To właśnie otrzymane skierowanie jest podstawą do samego zaszczepienia się. Musisz mieć również swój nr PESEL, a także adres mailowy lub numer telefonu. Pamiętaj, że skierowanie jest ważne przez 90 dni od jego wystawienia. Jeżeli jednak umówisz się na wizytę, która będzie wyznaczona poza tym terminem, przedłuży się on automatycznie.

Jeden komentarz o “Szczepienia przeciw COVID-19. Czy w naszym regionie wszyscy są zaszczepieni?

Dodaj komentarz