Szykuje się nowa droga z Władysławowa do Gdyni. Via Maris staje się faktem!

Szykuje się nowa droga z Władysławowa do Gdyni. Via Maris staje się faktem!
fot. munsplash.com

Nie da się ukryć, że port we Władysławowie wciąż ma spore znaczenie. Dlatego priorytetem dla samorządowców jest to, aby w jak największym stopniu usprawnić komunikację z tym portem. Projekt Via Maris, czyli ruch od węzła Gdynia północ do Portu Władysławowo stanie się faktem. Właśnie ogłoszono przetarg na opracowanie studium nowej trasy.

Przetarg na drogę

Stroną zamawiającą jest Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. Działa ona na zasadach podległości samorządowi województwa pomorskiego. W specyfikacji przetargowej możemy przeczytać, że potrzebne jest studium sieciowe oraz studium korytarzowe dla nowo powstałej drogi między węzłami Gdynia Północ a portem Władysławowo. Warto również dodać, że planowana Via Maris ma być jednocześnie obwodnicą Władysławowa.

Zobacz również: Największe bolączki Władysławowa oczami młodych.

3 alternatywy

Co ważne, zamawiający zastrzega sobie aż trzy warianty drogi, z podziałem na trzy etapy. Pierwszy z nich to droga od węzła Gdynia Północ do drogie krajowej nr 6. Drugi z kolei obejmuje odcinek od drogi krajowej nr 6 w okolicach Rumii do obwodnicy Władysławowa. Ma ona przede wszystkim poprawić komunikację z Półwyspem Helskim. Ostatni już odcinek to droga zamiejska.

Wpisana do Strategii Rozwoju

Być może nie byłoby mowy o tych zmianach i przebudowie gdyby nie fakt, że prace te zostały wpisane do Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. A także do Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030 i projektu Regionalnego Programu Strategicznego. Jest on częścią Regionalnego Planu Transportowego dla Województwa Pomorskiego 2030.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal edebki.pl