Widowiskowe zaślubiny Polski z morzem Bałtyckim. Rocznicowe obchody nie ominęły również Władysławowa!

Widowiskowe zaślubiny Polski z morzem Bałtyckim. Rocznicowe obchody nie ominęły również Władysławowa!

Władysławowo świętowało już 103 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Zgodnie z zapisami na kartach historii, prosto z sąsiedniego Pucka, generał Haller przybył do Władysławowa. W tym roku rocznicę obchodzono w bardzo uroczysty sposób!

Jak czytamy we wspomnieniach, dziennikach oraz kronikach Władysławowa, generał Haller do Władysławowa przybył 11 lutego 1920 roku. Wsiadł na wcześniej przygotowaną łódź i wypłynął w morze. Jako że w Pucku dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem, jednak zrobił to nad Zatoką. Dlatego też, dzień później przybył właśnie do Władysławowa, aby powtórzyć ten czyn już bezpośrednio na otwartym morzu. Generał Józef Haller wrzucił do wody symboliczny pierścień, połączenie Polski z Morzem.

11 lutego 2023 roku, 103 lata później, we Władysławowie zebrani mieszkańcy i turyści mogli obserwować inscenizację historyczną, będącą wierną kopią oryginalnych zaślubin, jakich dokonano przed laty. Tłumy razem za grającym Hallera aktorem krzyczały “Niech żyje Polska Morska”!