Władysławowo będzie mieć nowy dworzec kolejowy. Chciałoby się rzec, w końcu!

Władysławowo będzie mieć nowy dworzec kolejowy. Chciałoby się rzec, w końcu!
fot. unsplash.com

Na początku października PKP SA podało oficjalne informacje – wybrano najkorzystniejszą ofertę na przebudowę dworca kolejowego Władysławowo. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, a turyści z pewnością również zauważą różnicę!

Szczegóły przetargu

Wokół przetargu krążyło mnóstwo plotek, z których najbardziej kuriozalną była ta, że w miejscu dworca powstanie centrum handlowe. Oczywiście nic takiego nie będzie miało miejsca, a patrząc na nowe plany zabudowy, nasze miasto zyska w końcu dworzec z prawdziwego zdarzenia, którego nikt się nie powstydzi.

Przetarg wygrała firma Kamaro, która prace związane z przebudową dworca wyceniła na 14,324 mln zł. Oferta ta była wyższa od limitu ustalonego przez PKP SA, czyli 12,604 mln zł. Jednak zamawiający podjął decyzję o podniesieniu limitu, ze względu na stale rosnące ceny materiałów budowlanych i stali.

Inne gminy bez rozstrzygnięcia

Nie da się ukryć, że samo przebudowanie dworca we Władysławowie to jedno, ale prace budowlane przydałyby się również w sąsiednich miejscowościach turystycznych. W Helu i Kuźnicy również ogłoszono przetarg, jednak tam oferty znacznie przekroczyły wyznaczony budżet. W wyniku tego zamawiający unieważnił całe postępowanie i na dzień dzisiejszy nie wiadomo, co będzie dalej.

Kolejnym palącym problemem jest stan infrastruktury kolejowej. Bez lepiej przemyślanego planu logistycznego, nawet najpiękniejsze dworce będą niewykorzystane do końca. A nie od dzisiaj wiadomo, że podróż Półwyspem Helskim to korki lub długa podróż pociągiem. Przecież nie musi tak być.