Wybierasz się do lasu? Pamiętaj o tych złotych zasadach bezpieczeństwa!

Wybierasz się do lasu? Pamiętaj o tych złotych zasadach bezpieczeństwa!
fot.unsplash.com

Jesień, również ta kalendarzowa, już na dobre rozgościła się w naszym mieście. Wraz z pierwszymi jesiennymi deszczami, w lasach pojawiło się sporo grzybów. Kusi, by wyjść i poszukać tych najlepszych. O czym jednak trzeba pamiętać?

Działania policyjne

Od początku września pomorska policja otrzymała kilkadziesiąt zgłoszeń od zaginionych w lesie. Na szczęście większość poszukiwań zakończyła się w miarę szybkim odszukaniem zagubionych. Jednak nie da się zaprzeczyć, że ci grzybiarze i leśni spacerowicze byli zwyczajnie nieprzygotowani do wyjścia do lasu. 

O tym musisz pamiętać!

Bez względu na to, gdzie wybierasz się na leśne spacery lub grzybobranie, musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zmrok między drzewami zapada o wiele wcześniej niż na otwartej przestrzeni. Dodatkowo jesienny czas to coraz szybsze zachody słońca. Oto, o czym musisz pamiętać:

  • Weź ze sobą odblaskowe ubrania. Może to być kamizelka albo jakieś widoczne elementy odblaskowe. Dzięki niemu będziesz widoczny z dużej odległości. 
  • Trzymaj się głównych szlaków – nawet jeżeli jesteś w znanym sobie lesie, staraj się nie zbaczać z wytyczonych leśnych ścieżek. Dobrze jest również trzymać się blisko głównej drogi, by w razie potrzeby podać przybliżoną lokalizację. 
  • W grupie raźniej – wyprawa do lasu w pojedynkę nigdy nie daje takiej satysfakcji jak z kimś jeszcze. Szczególnie zwracajmy uwagę na osoby starsze i dzieci. 
  • Wejdź do lasu z gotowym planem – niech obejmuje również przerwy na przekąski i wodę. Zawsze miej pod ręką baton energetyczny i zapas płynów. 
  • Postępuj zgodnie ze znakami i tablicami informacyjnymi – nie hałasuj, śmieci zabierz ze sobą. Nie pal również ognisk i nie rzucaj niedopałków na leśną ściółkę. 

Trzymając się tych zasad, możesz mieć pewność, że każda leśna wycieczka czy grzybobranie będzie bezpieczne. A o to właśnie chodzi.