Wieloletnie badania archeologów ujawniają tajemnice krypty Wejherów w Pucku
W gotyckiej świątyni pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, usytuowanej w Pucku, badacze odkryli szczątki co najmniej trzynastu osób należących do znanej rodziny Wejherów – dziewięć dorosłych i cztery dzieci. Wśród nich, jak przypuszczają archeolodzy, znajdują się prawdopodobnie pozostałości starosty puckiego Ernesta, jego żony Anny oraz ich synów.
Od przeszło trzech dekad naukowcy z Katedry Średniowiecza i Nowożytności na Uniwersytecie Warszawskim prowadzą intensywne prace archeologiczne na terenie miasta Puck. W roku 2021, kiedy to przeprowadzano remont posadzki w parafialnym kościele puckim, okazja nadarzyła się także do dokładnej inspekcji znajdującej się tam krypty, będącej grobowcem słynnej rodziny Wejherów.
Po kilkumiesięcznych, niezwykle szczegółowych badaniach obejmujących analizy antropologiczne, archeobotaniczne, dendrochronologiczne oraz kostiumologiczne, badacze postanowili podzielić się pierwszymi ustaleniami. Plany na przyszłość obejmują stworzenie monografii, która w całości poświęcona będzie wynikom przeprowadzonych badań.