Czy w końcu ścieki we Władysławowie będą bezpiecznie odprowadzane? Jest nowa inwestycja!

Czy w końcu ścieki we Władysławowie będą bezpiecznie odprowadzane? Jest nowa inwestycja!
fot. unsplash.com

Każdy mieszkaniec naszego regionu z pewnością pamięta awarię rurociągu z 2019 roku, kiedy to do Zatoki Puckiej wpłynęło kilkaset metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków. Nieprzyjemna woń była najmniejszym problemem. O wiele groźniejszy był stan zanieczyszczenia wód. Na szczęście dzięki nowemu rurociągowi, podobna katastrofa nam nie zagraża.

Prace trwają

Czytelnicy informują, że na ulicy Bohaterów Kaszubskich we Władysławowie rozpoczęły się prace związane z kanalizacją. Jak informuje Urząd Miasta, działania te związane są właśnie z nową inwestycją. Planowo, wszystkie rury mają być połączone w jedną długą nitkę, mająca długość 2 860 metrów. Będzie ona przeprowadzona między pompownią Władysławowo a oczyszczalnią ścieków Swarzewo.

Być może prace te nie są najpilniejszą inwestycją w naszym mieście, jednak coraz częstsze awarie sprawiły, że stała się priorytetem. Dyrektor Spółki Wodno- Ściekowej „Swarzewo”, Andrzej Okrasiński zaznacza, że pieniądze na ten cel musiały się znaleźć. Ma również nadzieję w kwestii bezawaryjnego działania rurociągu. Jest on wykonany według najbardziej wyśrubowanych standardów tak, aby służył całe dziesięciolecia. Ze ściekami mocno walczą inne gminy, takie jak Świeradów Zdrój i ścieki do Kwisy.

Nowa jakość

Wspomniany rurociąg zaprojektowano nie bez powodu jako jedną długą rurę. Takie ułożenie jest największym gwarantem, że całość będzie bezawaryjna. Wykonano go z rur PEHD, które są powszechnie stosowane i bardzo odporne na różnego rodzaju warunki. Nie straszne im ogromne mrozy czy przegrzania. Mogą również spokojnie pomieścić ogromne ilości przepływu.

Warto również wspomnieć, że rurociąg ten jest zgrzewany po to, aby tworzył jedną całość. To kolejny zabieg, dzięki któremu wzrasta odporność rurociągu na potencjalne awarie. Nikt z nas nie chce powtórki z 2019 roku, bo zatrucie wód gruntowych i morskich nie leży w niczyim interesie. Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że te działania zabezpieczą rurociąg i sprawią, że nasza gmina będzie miała zapewnione bezpieczeństwo ekologiczne.