Najpiękniejsze polskie wyspy na Bałtyku. Czy znasz je wszystkie?

Najpiękniejsze polskie wyspy na Bałtyku. Czy znasz je wszystkie?
fot. unsplash.com

Morze Bałtyckie co roku przyciąga mnóstwo spragnionych słońca, spokoju i białych piaszczystych plaż turystów. Warto jednak wybrać się na którąś z malowniczych wysp, które choć mniej atrakcyjne niż plaże, oferują cudowne chwile sportowego relaksu. Oto najpiękniejsze z nich!

Wyspa Wolin

To najbardziej znana z polskich wysp. Ma powierzchnię 265 km kwadratowych. W znacznej części jest pokryta gęstymi lasami i bagnami. Występują tam również wzgórza morenowe. Miejsce to jest wprost wymarzone na wakacje dla wszystkich osób uwielbiających kontakt z dziką naturą. Znajdujący się w tym obrębie Woliński Park Narodowy ma do zaoferowania całe mnóstwo flory i fauny.

Będąc tam, koniecznie musisz odwiedzić Muzeum Regionalne przedstawiające dzieje tej wyspy. Jeżeli dodatkowo lubisz grać w golfa, z pewnością wstąpisz do 27-dołkowego pola golfowego. A gdy wspomnę, że na wyspie Wolin znajduje się przepiękna plaża, która przez znawców jest zaliczana do prawdziwych pereł polskich plaż, to miejsce następnego urlopu jest już ustalone, prawda? Nadbałtyckie plaże kuszą nawet na wyspie!

Karsibór

To o wiele mniejsza wyspa, bo o powierzchni 14 kilometrów kwadratowych. Nie powstała ona przez działania natury, a przez przekopy. Dokonano tego w latach 1874- 1880 kopiąc południowo-wschodni fragment wyspy Uznam. Chciano w ten sposób skrócić drogę wodną ze Świnoujścia do portu w Szczecinie. Nazwa wyspy pochodzi od wsi położonej nieopodal – Karsiboru, co oznacza „bór po lewej stronie”.

Na wyspę składają się głównie nieużytki, pastwiska i plantacje trzciny. W jej zachodniej części położone są Lasy Karsiborskie o powierzchni około 4 km kw. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego, natomiast od północy, rzekami Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Wschodnia część wyspy graniczy z krainą ponad 40 wysp wstecznej delty Świny.