Czy wiesz czym są wędrujące plaże? Dzięki nim powstają nowe atrakcje na Bałtyku!

Czy wiesz czym są wędrujące plaże? Dzięki nim powstają nowe atrakcje na Bałtyku!
fot. unsplash.com

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że linia brzegowa Morza Bałtyckiego wciąż się zmienia. Bywa, że na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat, plaże przemieszczają się w głąb lądu albo odwrotnie. Przykładem może być tu Białogóra oraz położone nieco ponad 20 kilometrów dalej, malownicze Widowo. Z pewnością warto tam pojechać!

Projekt „Kartografia 4D”

W ramach tak zwanej państwowej służby geologicznej rozpoczęto zadanie pod wdzięczną nazwą „Kartografia 4D”. Całość jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace przebiegają pod okiem doktora Grzegorza Uścinowicza.

Dzięki tym pracom, w samym województwie pomorskim zidentyfikowano strefy, w których na przestrzeni trochę ponad stu lat, brzeg wycofał się o prawie 150 metrów. W tym samym czasie, w innym, tyle samo przyrosło. Musimy przyzwyczaić się do tego, że brzeg morza zmienia się nieustannie. Około 15 tysięcy lat temu linia brzegowa była wysunięta bardziej na północ w stosunku do obecnej o średnio 60 kilometrów. Sam poziom morza był o wiele niższy od dzisiejszego.

Sposoby na ochronę plaży

Jeżeli nie możemy przeciwdziałać wędrowaniu plaż, to mamy moc, aby ten proces nieco spowolnić. Przede wszystkim budowanie progów podwodnych w miejscach, gdzie ochrona jest naprawdę konieczna. Drugi sposób to proces refulacji, polegający na pobieraniu piasku z dna otwartego morza i wykładanie go na brzeg. Jednak te działania są niezwykle kosztowne i nie zawsze mogą być wykonywane nawet na najbardziej newralgicznych miejscach.