Władysławowo świętowało Zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim. To już 102 rocznica!
11 lutego 2022 roku mieszkańcy naszego miasta i okolicznych miejscowości, zebrali się na brzegu morza. Wzięli aktywny udział w odtworzeniu sceny z przywitania dowódcy, gen. Józefa Hallera i Zaślubin Polski z Morzem. Warto przypomnieć to wydarzenie!
Tło historyczne
Aby zrozumieć w pełni istotę tego wydarzenia, trzeba cofnąć się do początków XX wieku. W październiku 1919 roku, to właśnie gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo nad nowo utworzonym Frontem Pomorskim. Miał on na celu pokojowe odzyskanie Pomorza, zgodnie z ustaleniami z traktatu wersalskiego. Dla przypomnienia, Polska straciła ten teren wskutek rozbiorów.
Zobacz również: Biografia generała Hallera to scenariusz na film pełen niespodzianek!
Nowy, wersalski porządek miał więc pokazać, że Polska odzyska dostęp do morza. Mimo pokojowego charakteru nie obyło się bez kilku incydentów, na szczęście niegroźnych. Pojawiło się również kilka akcji sabotażowych, jednak i z nimi Front Pomorski poradził sobie doskonale. I tak 10 lutego gen Józef Haller przybył do Pucka, a dzień później właśnie do Władysławowa, by symbolicznie dokonać zaślubin naszego kraju z Morzem Bałtyckim.
Przebieg uroczystości jest doskonale znany z licznych fotosów i opisów w gazetach oraz specjalnie wydanych z tej okazji książkach. Głównym punktem była msza dziękczynna, podczas której w akompaniamencie huku z salw armatnich, Polska Bandera wjechała na maszt. Miało to oznaczać przechwycenie przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. Same zaślubiny odbyły się przez wrzucenie pierścienia do morza. Były one ufundowane przez zamożnych mieszkańców Gdańska, m.in. rodzinę Leszczyńskich i Raciniewskich.
102 rocznica zaślubin
We Władysławowie miała podobny, bardzo uroczysty charakter. Zrezygnowano jedynie ze zwyczajowego rejsu po zatoce. Za to w rolę generała Józefa Hallera oraz innych bohaterów tamtego wydarzenia, wcielili się członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Władysławowa oraz Stowarzyszenia Rozwoju Szotlandu. Dużo pomogli również mieszkańcy naszego miasta. Urząd Miasta Władysławowo z kolei sfinansował błękitne babeczki i chorągiewki, które otrzymał każdy obecny na tym wydarzeniu.
O randze obchodów 102 rocznicy Zaślubin z Morzem świadczy fakt, że brały w nich udział również lokalne władze, Garnizon Władysławowo, Rada Miejska, poczty sztandarowe, delegacje z wielu stowarzyszeń oraz okolicznych szkół. Wieczorem można było podziwiać podświetlony specjalnie na tę okazję na niebiesko, pomnik generała Józefa Hallera.