Dlaczego plastik jest tak niebezpieczny dla Bałyku? To dotyczy również ciebie
Wakacje nad polskim morzem to marzenie niejednego z nas. Białe piaszczyste plaże i malownicze sosnowe lasy oraz szum fal to idealne warunki do odpoczynku. Niestety, turyści pozostawiają po sobie coraz więcej śmieci, które nie lądują w koszach, a w morzu. I dochodzi do tragedii.
Zwierzęta morskie jedzą plastik
Może to się wydawać z naszego punktu widzenia nieco dziwne, ale jednak morskie stworzenia widząc chociażby plastikową siatkę, odbierają ją jako potencjalne pożywienie. Jednak, gdy znajdują się już w żołądku ryby, nie zachowuje się jak zwykły pokarm i tym samym powoduje złudne uczucie sytości. Ryba umiera właśnie przez to. Takich wypadków jest coraz więcej i jedyne co możemy zrobić, to wspierać wszystkich tych, którzy chcą oczyścić Bałtyk. No i nie śmiecić więcej rzecz jasna.
Mikroplastik
Butelki, siatki i inne plastikowe rzeczy pływające w Bałtyku są narażone na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury, słona woda oraz wiatry. Przez to, plastik ulega zniszczeniu i rozdrobnieniu, ale nie znika całkowicie. W swojej mikroskopijnej postaci przenika do organizmów żyjących w morzu. A skoro jemy ryby, to w ostateczności i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Szukasz więcej informacji o swoim zdrowiu? Wejdź na portal zdrowieonline.pl
Nie milkną echa głośnej sprawy, kiedy to u jednego z mieszkańców północnej polski znaleziono mikrocząsteczki plastiku w płucach. Najpewniej właśnie znalazły się tam po bliskim spotkaniu z rozdrobnionym w Bałtyku plastikiem. Wydawać by się mogło, że nie mamy na to wpływu ale to nieprawda. Wystarczy, że każdy z nas zadba o swoje śmieci, aby wylądowały zamiast na plaży, to w odpowiednich koszach. Również na wakacjach.