Odkryj Smak Pomorza! Gdzie jechać w weekend 18 – 19.09?

Odkryj Smak Pomorza! Gdzie jechać w weekend 18 – 19.09?
fot. unsplash.com

To już 29 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem, w naszym regionie, stoi pod znakiem kulinarnych i nie tylko smaków Pomorza i nie tylko. Gdzie warto wybrać się na imprezy w ten weekend?

Europejskie Dni Dziedzictwa

To spotkania, na których przybliżane są różne aspekty kulturalne danego regionu. Będą to więc nie tylko edukacja historyczna, ale i promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Ważnym elementem jest równie propagowanie dialogu międzykulturowego, o jaki coraz trudniej w dzisiejszych czasach. 

Wstęp do obiektów kulturalnych jest w tych dniach bezpłatny. Także muza, skanseny, parki i ogrody stoją otworem przed każdym, kto ma ochotę na poznanie historii. Imprezom głównym często towarzyszą imprezy boczne, takie jak koncerty, wystawy, festyny oraz kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Chyba nie trzeba więcej przekonywać – wyjście na to wydarzenie to absolutne „must have”!

Odkryj Smak Pomorza – 18-19 września

Wydarzenia związane z tą imprezą są rozdzielone na wiele ciekawych punktów na mapie Pomorza. Oto niektóre z nich:

  • Wystawa „Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945 – 2020” – to multimedialna retrospektywa pokazująca jak przebiegał proces budowy jednego z najważniejszych kościołów w Gdańsku.
  • Letni Jarmark Etnograficzny – mieści się w ogrodzie przy Oddziale Etnografii MNG. Na kiermaszu prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław będzie można zobaczyć nie tylko rękodzieło, ale i pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i kuchni regionalnej. 
  • Kulinarna podróż po Gdańsku – to gra miejska, gdzie podążamy śladami kulinarnej kultury dawnego Gdańska. Uczestnicy więc poznają miasto od kuchni. Start na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta. 
  • XX Jarmark Cysterski w Pelpinie – to jedyny w swoim rodzaju jarmark na terenie dawnego opactwa cysterskiego. W programie konferencja, koncerty muzyki dawnej, inscenizacje historyczne i turnieje. Przewidziano również warsztaty rzemiosł dawnych oraz jarmark kupiecki. 
  • Szlakiem morskich smaków – wystawa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku pokazuje, w jaki sposób nieznane wcześniej nadmorskie smaki trafiały na stoły gdańszczan. 
  • „Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” – tu spotkasz się z sielską wizją kaszubskiej wsi. Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka i las. To wszystko składa się na wiejskie klimaty i równie wiejskie smaki!
  • Rajd rowerowy pn. Seniorzy Szlakiem Mennonitów – odbędzie się w sobotę, 18 września. Malownicza trasa została tak obmyślana, aby nie tylko przejechać rowerową wycieczkę, ale i poznać historię regionu.