Nadmorskie kurorty: Jastarnia

Nadmorskie kurorty: Jastarnia
fot. unsplash.com

Jastarnia położona jest na Mierzei Helskiej w powiecie Puckim. To świetnie zorganizowane małe miasteczko oferuje w sezonie letnim całe mnóstwo różnych atrakcji. Dlaczego to właśnie tu warto spędzić wakacje?

Trochę historii

Nazwa tego kurortu pochodzi od słowa Jastra, oznaczającego jasność. Być może chodziło o biały piasek i oślepiające promienie słońca odbijające się od buzujących w Bałtyku fal? Pierwsze wzmianki o mieście datuje się na XIV wiek. Przez lata była to wioska rybacka, której ludność ciągle się zwiększała. Po zawieruchach I i II Wojny Światowej, miejsce to szczęśliwie wróciło w polskie ręce. W XIX wieku odkryto Jastarnię na nowo, jako najlepsze miejsce do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Zaczęto więc budować zarówno małe lecznice jak i sanatoria, umożliwiające rekonwalescentom powrót do pełni sił i zdrowia. Przyczyniało się do tego zdrowe powietrze, duża zawartość jodu oraz spokój i cisza. 

Atrakcje Jastarni

Turyści mają do wyboru 6 kąpielisk morskich, które obejmują od 100 do 200 metrów linii brzegowej. Piękne, piaszczyste plaże zapraszają do długich spacerów i leniwego plażowania. WW centrum miasta znajdują się 3 przystanie morskie dla rybaków. We wczesnych godzinach porannych można tam kupić najlepsze, świeżo złowiony ryby, idealne na obiad. Na liście do zobaczenia w tym miasteczku, prócz plaży, warto zobaczyć Cmentarzową Górę, Muzeum pod strzechą, Centrum bałtyckie w Chłapowie czy Ośrodek Oporu Jastarnia. 

Ciekawym turystycznie punktem są również ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych, zabytkowe chaty rybackie, oraz Skansen Fortyfikacji z 1939 roku. Nie sposób ominąć wieżę obserwacyjną ośrodka badawczego torped Luftwaffe oraz malownicze molo na zatokę Pucką. Kolejną ciekawostką jest lokalna waluta, za którą można kupić pamiątki i słodycze w wybranych sklepach. Akcja ta ma za zadanie promowanie atrakcji miasta. 

Jeżeli planujesz wakacje nad Bałtykiem w miejscu z ciekawą historią i wieloma atrakcjami turystycznymi, Jastarnia będzie najlepszym pomysłem!