Lampiony Nieszczęścia – pamiętaj o zakazie ich puszczania!

Lampiony Nieszczęścia – pamiętaj o zakazie ich puszczania!
fot. unsplash.com

Kilka lat temu były niezwykle popularne na każdej większej imprezie plenerowej. Szybko jednak dostrzeżono, że w efekcie cierpią na tym bezbronne zwierzęta i środowisko naturalne. Dlaczego tak się dzieje?

Piękne zagrożenie

Nie da się ukryć, że lampiony puszczane o zachodzie słońca robią zapierający dech w piersiach widok. Niestety, te znikające na ciemniejącym niebie punkciki powodują cierpienie tysięcy zwierząt. Czy faktycznie są tego warte?

Lampiony powodują nie tylko zagrożenie dla zwierząt. To również pożary lasów i budynków, degradacja środowiska naturalnego, a nawet katastrofy lotnicze. Ten mały lampion potrafi zrobić wiele złego dla ogółu. Zastanów się więc dwa razy, czy naprawdę ta romantyczna chwila jest tego warta. 

Wszystko przez materiały

Wydawać by się mogło, że lampion to tylko trochę papieru i źródło ognia. Jednak ta konstrukcja to również metalowe druciki oraz plastikowe części, które zaśmiecają później środowisko. Są spożywane przez zwierzęta, a często boleśnie je ranią i powodują śmierć. Chrońmy więc swoje otoczenie również przed bezmyślnym zaśmiecaniem. Jesteśmy to winni przyrodzie. 

Gmina Władysławowo wraz z innymi z Półwyspu Helskiego, przyłączyła się do akcji WWF Polska, Lampiony NIE – szczęścia.